A szakértők szerint még XVI. Lajos ajándékozta Nagy Péter cárnak azt a 30 üveg zamatos pezsgőt, amire a Balti tengerben találtak búvárok. A királyi ajándék a feltételezések szerint Finnország és Svédország között félúton, Aaland szigete mellett süllyedt el.
Mivel az 55 méteres mélységben tökéletes körülmények között várakoztak az üvegek arra, hogy megtalálják őket, a pezsgők ma is ízletesek és biztonsággal fogyaszthatók. Az üvegben rejlő nemes italt jelenleg a világ legidősebb pezsgőjeként tartják számon. A hozzáértők szerint Veuve Clicquot típusú pezsgőt találtak, amiből az első üvegeket 1772-ben palackozták, ám csak 10 éves pihentetés után hódította meg a francia piacot, tehát az is előfordulhat, hogy 1782-ben nyelte el a mélység a palackokat.
Sokan kíváncsian várták a napot, amikor a finn pezsgőszakértő, Ekka Gruessner Cromwell-Morgan megkóstolta az értékes italt. „A pezsgő sötét aranyszínű volt, az ízét pedig rendkívül erőteljesnek éreztem. Dohányhoz hasonlító utóízzel, pálinkára emlékeztető jegyekkel, világos gyümölcsök aromájával és tölgyre emlékeztető zamattal” – foglalta össze ízélményeit a szerencsés kiválasztott.
Ha jól saccolták meg a pezsgő életkorát, és valóban több mint 230 éves, akár százezer eurót is kóstálhatnak. A pezsgőket egy árverésen értékesítik, s már az 53 ezer eurós kikiáltási áruk sem nevezhető szerénynek. Mivel tökéletes körülmények között – alacsony hőmérsékleten, fénytől védett helyen – pihentek a palackok a tenger fenekén, nem csoda, hogy a pezsgőszakértő egyszerűen mesésnek nevezte a világ legkorosabb, iható pezsgőjének ízét.
Az árverésen befolyt összegből a mélytengeri régészeti kutatásokat finanszírozzák, míg egy másik részét a Balti tenger élővilágának megmentésére fordítják.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: